ورود ثبت نام

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز ورود *
مرا بخاطر داشته باش

ایجاد حساب کاربری

گزینه های * دار الزامی می باشند.
نام *
نام کاربری *
رمز ورود *
تائیدیه رمز ورود *
نشانی پست الکترونیک *
تائیدیه نشانی پست الکترونیک *
کد امنیتی *

     

حفظ تعادل بدن از نظر مزاجی یعنی حفظ سلامتی و هرگاه به هر دلیلی بدن از این حالت تعادل خارج شود، گرمی، سردی، خشکی یا رطوبت در آن افزایش پیدا کرده و موجب بروز بیماری می‌شود.

mezaj

تمامی جنبه‌ های زندگی ما تحت تأثیر طبیعت بدنمان قرار دارد، نوع غذایی که می‌خوریم می‌تواند تأثیرات بسیار مهمی بر تمامی اعضای بدن ما از مغز و اعصاب گرفته تا قلب و معده و کبد و کلیه‌ ها داشته باشد، در بعضی از انواع مزاج، خوردن یک غذای نا مناسب می‌تواند عواقب زیادی داشته باشد.

برای این که یک فرد تغذیه‌ ی مناسبی داشته باشد حتماً باید از نوع مزاج خود، محیط جغرافیایی که در آن زندگی می‌کند و طبیعت مواد غذایی از نظر سردی، گرمی، رطوبت و خشکی آشنایی داشته باشد؛ در غیر این صورت اگر از بهترین و گران‌ ترین مواد غذایی هم استفاده کند؛ برای او مفید نخواهد بود.

در ساده‌ ترین حالات آن می‌بینید، مثلاً افرادی که حتی با خوردن یک عدد خرما بدنشان جوش می‌زند، غذای نامناسب با مزاج شما میتواند موجب تغییرات خواب، حالت عصبی، اختلال حافظه، اختلال هضم، اختلال دفع، عوارض پوستی، نشانه‌ های درگیری کبد و قلب و اندام‌ های تناسلی را نشان دهد، نوع نوشیدنی‌ها، لباس‌ ها، هوای استنشاقی، مقدار حرکت‌ ها و استراحت روزانه و چگونگی دفع و حالتهای عصبی و روانی، مستقیماً مرتبط با حالات طبیعی یا مزاجی است، بنابراین برای داشتن زندگی سالم و طبیعی، وزن مناسب و آرامش روحی، همه ما نیازمند به شناختن مزاج یا طبیعت خود هستیم.

اهمیت شناخت طبع‌ ها به اندازه‌ ای است که والدین می‌توانند مشکلات احتمالی فرزندانشان را با توجه به آن، درمان کنند.

برای نمونه پرخاشگری، عصبی بودن و بی‌حوصلگی کودک به علت افزایش گرما و خشکی در بدن او و تنبل یا ترسو بودن کودک به علت افزایش سردی و خشکی در بدن او می‌باشد که با حفظ تعادل طبع، می‌توانید به رفع این مشکلات کمک نمایید.

اصولاً اگر هر انسانی بر طبق طبع و مزاج خویش غذا میل کند، کم‌‌ تر بیماری به سراغ او خواهد آمد.

شناخت طبع بر هر فردی لازم و ضروری است و از طریق آن میتوان از مشکلات بسیاری که معمولاً برای انسان پیش می‌آید پیشگیری کرد.

بهترین و منطقی‌ ترین روش این است که ابتدا طبع و مزاج خود و پس از آن غذای مصرفی روزمره و مناسب خویش را بشناسیم تا دچار بیماری و کسالت نشویم.

منبع: راسخون